Veb-ilova va veb-sayt nima? Va farqi nimada?
Rostini aytsam, bir maʼnoli javob yoʻq - har bir dasturchi yoki tashkilot bu ikki tushunchani turlicha qabul qiladi, lekin umumiylikni baribir aniqlash mumkin, masalan:
Veb-sayt - bu odatda oʻzida murakkab mantiqni saqlamaydigan qandaydir axborot resursidir. Veb-saytning asosiy vazifasi tashrif buyuruvchini kontent berish orqali (matn, rasmlar) biror narsa haqida xabardor qilishdir. Bunday saytlarga misol sifatida turli bloglar, forumlar, sayt-vizitkalarni keltirish mumkin. Ular oxirgi foydalanuvchi bilan oʻzaro aloqani nazarda tutmaydi.
Veb-ilova aksincha, foydalanuvchi bilan faol oʻzaro aloqani, undan qandaydir maʼlumotlarni olish, ushbu maʼlumotlarni qayta ishlash, yozib olish va natijalarni berish (shart emas) koʻrinishida nazarda tutadi. Misol sifatida Google Docs, Google Translate xizmat qilishi mumkin. Ammo koʻpincha, veb-ilovalar qandaydir biznes vazifalari uchun yaratiladi va ommaviy foydalanishni nazarda tutmaydi, Intranetda (tashkilotning korporativ tarmogʻida) joylashadi, masalan, avtomatik hisobot yoki xodimlar statistikasi uchun ilovalar.
Aslida, oxirgi isteʼmolchi nima ishlatayotgani, veb-saytmi yoki veb-ilova ekanligi haqida oʻylab ham oʻtirmaydi. Tarmoqdagi har qanday resursning asosiy vazifasi foydalanuvchi kutgan narsani qilishdir.
Unda savol tugʻiladi: "Xoʻsh, biznes nuqtai nazaridan nimani tanlash kerak?"
Agar siz kompaniyangiz haqida maʼlumot, uning tavsifi, yangiliklar va aloqa maʼlumotlarini joylashtirmoqchi boʻlsangiz, veb-saytni tanlashingiz mumkin. U nisbatan arzon turadi - 100$ dan ~1000$ gacha (dizayn murakkabligiga qarab).
Agar siz resursingiz foydali funksiyani bajarishini istasangiz, masalan internet-banking yoki onlayn fotoshop (unda oddiy fotoshopda qiladigan barcha ishlarni bajarish mumkin boʻlsa), unda veb-ilovarni tanlang. Toʻgʻri, u saytdan ancha qimmat turadi, chunki u yerda bir dunyo mantiq bor. 3000$ dan ∞ (Bu cheksizlik belgisi) gacha.
Dasturchilar jamoasi
Sizga yoki biznesingizga nima kerakligini aniqlab olganingizdan soʻng, bunday ishni kimga ishonib topshirish mumkinligini hal qilish kerak. Agar sizga veb-sayt kerak boʻlsa, kichik autsorsing kompaniyasini yoki hatto bunday vazifalarga ixtisoslashgan frilanser dasturchini yollashingiz mumkin. Bunday jamoalar yoki frilanserlar individual (shart emas) dizaynga ega veb-saytni ishlab chiqishni qiyinchiliksiz uddalaydilar.
Ammo agar sizga foydalanuvchi bilan zich aloqada boʻladigan, oddiy boʻlmagan mantiqqa va murakkab maʼlumotlarni saqlashga ega veb-ilova yaratish kerak boʻlsa, unda veb-ilovalarni ishlab chiqishga ixtisoslashgan jamoani qidirishingiz kerak.
Oʻrganish
Murakkab boʻlmagan saytlarni qilishni oʻrganish uchun, mustaqil taʼlim, maqolalar va hujjatlarni oʻqishga bir necha oy sarflash yetarli va siz oddiy veb-saytni yarata olasiz.
Shundan soʻng, veb-ilovalar olamini yanada oʻzlashtirish uchun dasturlashni oʻrganishga kirishingiz mumkin. Ammo buni ustoz yoki mentorsiz qilish gʻoyat qiyin boʻladi, shuning uchun shunday odamni topishni maslahat beramiz.

Что такое Web-приложение и Web-сайт. И в чем разница?
Честно говоря, однозначного ответа нет - каждый разработчик или организация воспринимают эти два понятия по-разному, но общее все-таки можно выявить, например:
Веб-сайт - это некий информационный ресурс, как правило, не содержащий в себе сложную логику. Главная задача веб-сайта информировать посетителя о чем-либо, путем отдачи контента (текст, картинки). Примерами таких сайтов могут быть различные блоги, форумы, сайты-визитки. Они не предполагают взаимодействия с конечным пользователем.
Пример веб-сайта
Веб-приложение напротив, предполагает активное взаимодействие с пользователем, в виде получения от него каких-либо данных, обработку этих самых данных, запись и отдачу результатов (не обязательно). Примерами могут служить, например, Google Docs, Google Translate. Но зачастую, веб-приложения создаются под задачи какого-либо бизнеса и не предполагают публичное использование, размещаясь в Intranet (корпоративной сети организации), например приложения для автоматической отчетности или статистике сотрудников.
Современные веб-приложения могут быть сохранены на мобильный телефон не как сайт, доступный в браузере, а как родное приложение. Вау! Стоит написать его один раз и он будет нормально доступен на любой платформе!
На самом деле, конечный потребитель даже не задумывается, что он использует, веб-сайт или веб-приложение. Главная задача любого ресурса в сети делать то, что предполагает пользователь.
Тогда, возникает вопрос: "А что тогда выбрать с точки зрения бизнеса?"
Если Вы хотите разместить информацию о Вашей компании, её описание, новости и контактную информацию, Вы можете выбрать веб-сайт. Стоить он будет относительно недорого - от 100$ до ~1000$ (в зависимости от сложности дизайна).
Если же Вы хотите чтобы Ваш ресурс нёс полезную функцию, например интернет-банкинг или онлайн фотошоп, в котором можно делать все, что Вы делаете на обычном фотошопе, то выбирайте веб-приложение. Правда и стоить оно будет намного дороже сайта, ведь там вагон и маленькая тележка логики. От 3000$ до ∞ (Это символ бесконечности).
Команда разработчиков
Когда Вы определились с тем, что нужно Вам или Вашему бизнесу, то стоить решить, кому можно доверить подобную работу. Если Вам нужен веб-сайт, то Вы можете нанять небольшую аутсорсинговую компанию или даже разработчика фрилансера, специализирующегося на подобных задачах. Такие команды или фрилансеры без труда справятся с разработкой веб-сайта с индивидуальным (не обязательно) дизайном.
Но если Вам необходимо создать веб-приложение, которое будет плотно взаимодействовать с пользователем, с нетривиальной логикой и сохранением сложных данных, то Вам стоит поискать команду, специализирующуюся на разработке веб-приложений.
Учиться
Чтобы научиться делать несложные сайты, достаточно потратить несколько месяцев на самообразование, чтение статей и документаций и Вы уже сможете сделать простой веб-сайт.
После этого, Вы можете приступить к изучению программирования, для дальнейшего освоения мира веб-приложений. Но сделать это без наставника или ментора будет необычайно трудно, поэтому советуем Вам найти такового.