Oʻqish, oʻqish va yana oʻqish. Faqat qayerda va qanday?
Zamonaviy dunyo bizga oʻz qoidalarini oʻtkazmoqda - oʻqing yoki tegishli bilimlarsiz "kema bortidan tashqarida" qolish xavfiga duch kelasiz. Koʻpchilik buni tushunadi va har kuni yangi narsalarni oʻrganishga harakat qiladi. Hali boshlamaganlarda esa savol tugʻiladi: "Qayerda va qanday oʻqisam boʻladi?".
Javob topish unchalik oson boʻlmasligi mumkin. Keling, oʻqishimiz mumkin boʻlgan bir nechta asosiy tashkilotlarni koʻrib chiqaylik (Oʻrta va oʻrta-maxsus taʼlimni hisobga olmaganda):
- OTM (Oliy taʼlim muassasasi) - bu mustaqil oʻqishingiz kerak boʻlgan joy. Odatda, u yerda hech kim sizning orqangizdan yugurib, baholaringizni yaxshilashga urinmaydi. Bu yerda siz maslakdoshlarni, yaxshi ustozni va katta nazariy bilimlarni topishingiz mumkin. Ammo, amaliyot koʻrsatganidek, bu yerda amaliyotni topa olmaysiz (tavtologiya uchun uzr). Shunga qaramay, imkoniyat boʻlsa, albatta universitet yoki institutga kirish va kasb egallash kerak. Faqat avval uni aniqlab olish lozim. Menimcha, jamiyat Oliy maʼlumot olish masalasida odamlarni biroz shoshiradi. Har qanday inson ham oʻn sakkiz yoshida butun umr nima bilan shugʻullanishni xohlayotganini bilavermaydi.
- Mustaqil taʼlim - ulkan intizomni talab qiladi. Gap nafaqat kun sayin oʻzingizni bir necha soat oʻqishga, adabiyot qidirishga, yozib olishga, oʻzingizni tekshirishga va amaliyot qilishga majburlashda. Muhimi shundaki, siz boshi berk koʻchaga kirib qolishingiz mumkin, oʻqituvchi, ustoz yoki mentorsiz esa - juda qiyin boʻladi. Siz har safar oʻzingiz bilan kurashib, bu toʻsiqni yengib oʻtishingiz kerak. Shunga qaramay, buning iloji bor. Agar u yoki bu kasbni egallashga arziydimi-yoʻqmi, ishonchingiz komil boʻlmasa, unda bu band sizga mos kelishi mumkin.
- Onlayn taʼlim - oʻzining ijobiy tomonlariga ega. Yangi narsalarni maksimal darajada qulay muhitda - uyda oʻrganish mumkin. Odatda, sizni yoʻnaltira oladigan ustozingiz boʻladi. Baʼzilar onlayn-taʼlimni shunday tashkil qilishadiki, dars jadvalini oʻzingiz mustaqil belgilashingiz mumkin. Ammo kamchiliklarga ham tayyor turing, masalan, jonli muloqotning yoʻqligi (baʼzi tushuntirishlar jonli muloqotda yaxshiroq yetib borgan boʻlardi). Oʻqishga bunday yondashuvda oʻz-oʻzini nazorat qilish (intizom) ham hal qiluvchi rol oʻynaydi.
- Turli kurslar yoki toʻgaraklarda oʻqish - yechimdek tuyuladi. Bu yerda ustoz ham, jonli muloqot ham, materialni yetkazib berish ham, "uy vazifalari" koʻrinishidagi mustaqil taʼlim ham bor. OTMlarda oʻqitiladigan "suv" (ortiqcha gaplar) yoʻq va amaliyot boʻlishi kerak, ammo... Oʻquv kurslari xuddi yogurtlarga oʻxshaydi - hammasi ham birdek foydali emas. Ularni sinchkovlik va aql bilan tanlash kerak. Oʻqituvchi oʻz ishining nafaqat professionali boʻlishi, balki maʼlumotni yetkazib bera olishi, materialni qiziqtira oladigan, "yondira" oladigan darajada tushuntirishi kerak. Shuning uchun, har qanday kursni tanlashda - butun kurs davomida sizni yetaklaydigan bevosita ustoz bilan gaplashing. Siz u bilan bir toʻlqinda boʻlishingiz kerak. Oʻquv dasturi, uning dolzarbligi va boshqa texnik jihatlar haqida toʻxtalib oʻtmayman, chunki bu alohida maqolani talab qiladi. Tahlil qilishga harakat qiling, sizga taklif qilinayotgan chiroyli "oʻram"ni olib tashlang va "quruq qoldiq"da nima qolishini baholang. Afsuski, zamonaviy dunyoda taʼlim - bu shunchaki biznes. Shuning uchun maslahat oddiy: "Chiroyli marketingga ega boʻlganlarni emas, balki ishtiyoqi baland professionallarni toping".
Bitta juda muhim savol qolmoqda - "Qanday oʻqish kerak?"
Oʻqituvchilik tajribam davomida menga barcha oʻquvchilarda bitta umumiy muammo bordek tuyuldi - ilmiy qiziquvchanlikning yoʻqligi. Bu oʻquvchilarning emas, balki ularni oʻrgatishga uringanlarning aybi.
Kattalar bolaning oʻyinchoqni sindirib qoʻyganiga qanday munosabatda boʻlishini eslang: "Boshqa hech qachon oʻyinchoq olmaysan!"
Yoki qimmatbaho narsaga qoʻl choʻzganda: "Bunga tegish mumkin emas!".
"Bu yerga kirish mumkin emas"
"Divanda sakrama"
va h.k.
Albatta, bularning koʻpi bolaning xavfsizligi nuqtai nazaridan aytiladi, lekin bola xavfsizlik nima ekanligini hali toʻliq tushunmaydi va unda qoʻrquv hissi rivojlanmagan. U qiziquvchan, u tadqiq qilishni, sindirishni, telefoningizni uloqtirsa nima boʻlishini koʻrishni xohlaydi. Biz esa sababini tushuntirmasdan taqiqlaymiz. Biz aytamiz: "Koʻp savol berma!", nima uchun bunday deymiz?
- "Bunday qilish mumkin emas!"
- "Nega?"
- "Hech kim bunday qilmaydi!"
Biz oʻquvchi bilan birga fikr yuritishni, birgalikda xulosaga kelishni, birgalikda savol berishni va ularga javob topishni xohlamaymiz.
Bularning barchasi bizdagi tadqiqotchini oʻldiradi.
Balki mening fikrim tubdan notoʻgʻridir, ammo refleksiya (oʻz-oʻzini tahlil qilish) meni shu xulosaga olib keldi.
Savol berishdan qoʻrqmang. Eslab qoling, ahmoqona savol boʻlmaydi, sizni qiziqtirgan savolni bermaslik orqali esa, siz yanada ahmoqroq holatga tushib qolish xavfini tugʻdirasiz.
Biror narsani bilmasligingizni tan olishdan qoʻrqmang - mutlaq bilim mavjud emas.
Xato qilishdan qoʻrqmang, hamma xato qiladi. Xulosalar chiqarmaslikdan qoʻrqing.
Chiroyli oʻram, gotika uslubidagi chiroyli bino, shinam ofis yoki qulay joylashuv ortidan quvmang. Bu sifatli taʼlim koʻrsatkichi emas.
Va agar siz mustaqil oʻqishni tanlagan boʻlsangiz, unutmang, birinchi navbatda siz mustaqil oʻqishni oʻrganishingiz kerak =).

Учиться, учиться и еще раз учиться. Только вот где и как?
Современность нам диктуем свои правила - учись или без должных знаний ты рискуешь остаться за бортом. Многие это понимают и стараются научиться каждый день чему-то новому. А у тех, кто еще не начал возникает вопрос: "Где мне учиться и как?".
Поиск ответа может показаться не таким уж и простым. Давайте разберем несколько основных организаций где мы можем поучиться (Не считая среднее и средне-специальное образование)
1. ВУЗ - это то место, где Вы должны самостоятельно учиться. Как правило, за Вами никто не будет бегать и стараться улучшать Ваши оценки. Тут Вы можете найти единомышленников, хорошего наставника и большой багаж теории. Но, как показывает практика, тут Вы не найдете практики, простите за тавтологию. Тем не менее, если есть возможность, то конечно стоит поступать в университет или институт и обрести профессию. Только для начала нужно с ней определиться. Я считаю, что общество немного подгоняет в получении Высшего образования. Не всякий человек, в свои восемнадцать лет, знает, чем он хочет заниматься всю свою жизнь.
2. Самообразование - требует гигантской дисциплины. Вопрос не только в том, что нужно изо дня в день заставлять себя учиться по несколько часов, искать литературу, записывать, проверять себя и практиковаться. Важно то, что Вы можете зайти в тупик, а без учителя, наставника или ментора - будет очень тяжело. Вам нужно каждый раз преодолевать этот барьер, борясь с самим собой. Тем не менее это возможно. Если Вы не уверены в том, стоит ли браться за ту или иную профессию, то этот пункт может Вам подойти.
3. Онлайн обучение - имеет свои плюсы. Можно познавать новое в максимально удобной атмосфере - дома. Как правило, у Вас будет наставник, который сможет Вас направить. Некоторые организовывают онлайн-обучение таким образом, что Вы можете регулировать свое расписание самостоятельно. Но будьте готовы к минусам, таким, например, как отсутствие живого общения, в котором некоторые разъяснения зашли бы лучше. При таком подходе к обучению, самодисциплина тоже играет ключевую роль.
4. Обучение на различных курсах или кружках - казалось бы выход. Тут и наставник, и живое общение, и подача материала, и самообразование в виде "домашек". Нет воды, которую преподают в ВУЗах и практика должна быть, но... Курсы обучения как йогурты - не все одинаково полезны. Выбирать их нужно тщательно и с умом. Преподаватель должен быть не только профессионалом в своем деле, но и уметь доносить информацию, объяснять материал так, чтобы заинтересовать, зажечь. Поэтому, при выборе любых курсов - общайтесь с непосредственным наставником, который будет Вас вести в течении всего курса. Вы должны быть на одной волне с ним. Про программу обучения, ее актуальность и прочие технические моменты я упоминать не буду, так как это требует отдельной статьи. Попытайтесь проанализировать, отбросьте красивую обертку, которую Вам предлагают и оцените то, что останется в сухом остатке. К сожалению, образование в современном мире - это всего лишь бизнес. Поэтому совет простой: "Найдите профессионалов с энтузиазмом, а не с красивым маркетингом".
Остается один, очень важный вопрос - "Как учиться?"
За время моей преподавательской практики, мне показалось что у всех учащихся одна проблема на всех - отсутствие научного любопытства. Это не вина учащихся, а тех, кто пытался их научить.
Вспомните, как взрослые реагируют на то, что ребенок сломал игрушку: "Ты больше никогда не получишь игрушку!"
Или когда тянется к чему-то дорогому: "Это нельзя трогать!".
"Сюда нельзя заходить"
"Не прыгай на диване"
и т.п.
Конечно, многое из этого говорится из-за соображений безопасности ребенка, но ребенок еще не до конца понимает что такое безопасность и чувство страха у него не развито. Он любопытен, он хочет исследовать, сломать, посмотреть что случится, если бросить Ваш телефон. А мы запрещаем, не объясняя причину. Мы говорим: "Не задавай много вопросов!", а зачем мы так говорим?
- "Так делать нельзя!"
- "Почему?"
- "Никто так не делает!"
Мы не хотим рассуждать вместе с учащимся, вместе приходить к выводу, вместе задавать вопросы и отвечать на них.
Всё это убивает в нас исследователя.
Может мое мнение в корне неверно, но рефлексия привела меня к этому выводу.
Не бойтесь задавать вопросы. Запомните, глупых вопросов не бывает, а не задав интересующий Вас вопрос, Вы рискуете оказаться еще глупее.
Не бойтесь признаваться в том, что Вы что-то не знаете - абсолютного знания не бывает.
Не бойтесь совершать ошибки, их совершают все. Бойтесь не делать выводов.
Не гонитесь за красивой оберткой, красивым зданием в стиле готики, уютным офисом или удобным расположением. Это показатель качественного образования.
А если Вы выбрали самостоятельное обучение, помните, что в первую очередь Вы должны научиться учиться самостоятельно =).